Single grain whisky, czyli legendarna szkocka – co warto o niej wiedzieć?
Rodzajów whisky jest tak wiele, że łatwo się w nich pogubić. Niewątpliwie najbardziej popularne są różnego rodzaju mieszanki, ale zawsze powstają na bazie whisky słodowych lub typu single grain. Czym jest single grain whisky i jak powstaje?
Grain whisky, czyli whisky zbożowa
W zasadzie każda whisky powstaje na bazie zbóż – warto jednak wiedzieć, że wiele odmian tego trunku jest produkowanych na bazie słodu. Jeżeli do produkcji wykorzystano niesłodowane ziarna, to producent musi oznaczyć swój produkt jako grain whisky – natomiast jeżeli składniki pochodzą z jednej destylarni, określa się ja jako single grain whisky.
Najczęściej wykorzystywanym zbożem do produkcji grain whisky jest pszenica, a także kukurydza. Warto wiedzieć, że taka zbożowa whisky rzadko jest sprzedawana jako samodzielny produkt. O wiele częściej jest składnikiem mieszanek, czyli blendów. Istnieje jednak kilka znanych marek zbożowej whisky, takich jak North British czy The Cally.
Co wyróżnia single grain scotch whisky na tle innych?
Miłośnicy whisky często są w stanie rozpoznać miejsce pochodzenia whisky po samym smaku. Wynika to z nieco różnych sposobów produkcji w różnych krajach, co przekłada się na odczucia zapachowe oraz smakowe. Szkocka single grain powstaje ze zbóż suszonych w dymie torfowym, przez co nabiera charakterystycznego smaku. Niektóre jej rodzaje są dostępne np. na stronie https://swiat-whisky.sklep.pl/84-single-grain.
Warto wiedzieć, że na ostateczną jakość whisky single grain wpływa mnóstwo czynników, od gatunku zboża czy rodzaju torfu po beczki, w których jest leżakowana. Do produkcji whisky zwykle wykorzystuje się beczki, w których wcześniej leżakowały inne alkohole. Wpływa to na ostateczny smak i nadaje trunkowi właściwy charakter, wyczuwalny szczególnie w aromacie i finiszu. Ze względu na bardzo wyrazisty smak takiej whisky, wiele osób zaczynających przygodę z tym trunkiem uważa ten rodzaj za zbyt intensywny. Whisky typu single grain często są produkowane w niewielkich seriach, co ma wpływ na ostateczną, stosunkowo wysoką, cenę. Koneserzy lubią mieć jednak w swoim barku przynajmniej jedną butelkę szkockiej single grain.