Czerwone dywany

blog lifestyle

Uroda

Jak dbać o włosy latem?

Wszyscy kochamy lato i piękną pogodę, gdy tylko pojawią się pierwsze promienie słońca, wychodzimy na zewnątrz. Uwielbiamy, gdy skóra jest lekko muśnięta słońcem. W tym wszystkim nie możemy zapomnieć o włosach, dla których dłuższa ekspozycja na słońce nie będzie działać zbawiennie. Włosy wówczas tracą blask, płowieją i stają się suche.

Jak słońce niszczy włosy?

Pewnie większość z nas zauważa, że latem nasze włosy są jaśniejsze bardziej suche i zniszczone. Melanina zawarta w kolorowej warstwie naszych włosów jest naturalną tarczą ochronną. Im więcej melaniny, tym ochrona będzie wyższa. W związku z tym na działanie promieni UV odporniejsze będą włosy ciemne, a bardziej podatne blond, rozjaśniane, farbowane czy siwe. Podczas wylegiwania się na słońcu, pływania czy spacerowania w upalne dni, promienie ultrafioletowe niszczą włosy, rozszczelniając powoli osłonkę włosa składającą się z zachodzących na siebie łusek. Rozchylone łuski odsłaniają korę włosa, a promienie niszczą wchodzące w jej skład białka. W strukturze włosa dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń, co w następstwie powoduje ich łamanie się.

Jak temu zapobiec?

W słoneczne dni należy chronić włosy tak samo starannie jak skórę. Niezbędne są więc kosmetyki do włosów z filtrami. Tak, tak, takie produkty znajdziesz w niemal każdej drogerii w postaci mgiełek i odżywek w sprayu. Często takie kosmetyki wzbogacone są dodatkowo o ceramidy, witaminy lub olejki, które dodatkowo nawilżą, odżywią i zregenerują nasze włosy. Podczas upałów nie zapominaj o nakryciu głowy. Słomkowe kapelusze czy ozdobne bawełniane chusty nie dość, że będą oryginalnym elementem naszej stylizacji, to uchronią włosy przed nadmiernym przesuszeniem. Myj włosy delikatnymi szamponami, stosuj nawilżające odżywki i maski. Po każdym umyciu wmasuj kilka kropel olejku roślinnego w końcówki włosów. Najlepiej sprawdzą się te oleje, które posiadają najwyższy składnik SPF, a mogą to być: olej z kiełków pszenicy, olej z pestek malin lub olejek z nasion marchwi. Pamiętaj również, aby nie suszyć włosów bezpośrednio na słońcu, to jeszcze bardziej zniszczy włosy. Zamiast tego posiedź przez ten czas w cieniu lub jeśli musisz, wysusz włosy suszarką z chłodnym strumieniem.

Wypróbuj też triki Hollywoodzkich gwiazd.

Ochrona włosów w pigułce

Podsumowując, pamiętajmy o kilku najważniejszych kwestiach, jeśli chcemy zachować nasze włosy w dobrej kondycji latem: 1. Zakładaj nakrycie na głowę. 2. Stosuj na włosy produkty z filtrami. 3. Nakładaj naturalne olejki w celu zabezpieczenia końcówek. 4. Stosuj delikatne, ale nawilżające i odżywiające kosmetyki pielęgnacyjne do włosów. 5. Nie susz włosów w bezpośrednim słońcu, zrezygnuj też z gorącego strumienia suszarki.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *